Už zítra 5. 4. 2023 po půl roce otevřu možnost vstoupit do online kurzu Vychováváme děti s autismem I. Dnes vám proto přináším odpovědi na vaše nejčastější otázky, které mi k němu posíláte, a věřím, že v tom tak budete mít jasněji.
Nejprve něco málo k tomu, pro koho kurz vlastně vzniknul a v čem je nápomocný. Primárně je určen pro rodiče, kteří už tuší, nebo vědí, že jejich dítě je na spektru a oni se tak ocitli na začátku cesty plné výzev. Vím a slýchám, že takových rodičů je opravdu mnoho, že jich přibývá. Zároveň řada z nich neví, na koho se může obrátit pro radu, a o to je to v začátcích samozřejmě těžší.
Co před vámi jako rodiči v takovou chvíli stojí?
- Zorientovat se v problematice autismu
- Pochopit příčiny autistického chování, které je vlastní právě vašemu dítěti a naučit se s ním pracovat
- Vyhýbat se výchovným omylům a postupům, které, ať chceme nebo ne, máme zpravidla pod kůží
- Komunikovat nově nastalou skutečnost s blízkou rodinou a mnohdy čelit nepochopení a popření
- Zachovat si víru, že se věci zlepší, a postupně opustit intenzivní pocity beznaděje, strachu až depresí
- Ustát novou výzvu společně s partnerem i neurotypickými sourozenci
- Udržet si psychické síly a jednoduše se z toho nezbláznit
Na černo anebo ne?
Co myslíte, maluju to trochu moc na černo? V uvedených bodech popisuju všechno to, co jsem si sama zažila, tedy krom sžívání s neurotypickým sourozencem. A nejsem v tom sama. Rodiče, kteří už v kurzu byli, nebo se kterými se setkávám na konzultacích či přednáškách, referují totéž.
Velmi často tam nastává ten moment jakési úlevy, kdy zjišťují, že se to netýká jen jich. Reakce „To máme taky!“ nebo „Přesně!“ sice nevyřeší okamžitě daný problém, zato okamžitě zafungují jako psychická berlička. Krom toho, že spolu hledáme řešení, už vědí, na koho se případně můžou obrátit a že se to děje i jiným lidem. Je to hodně nápomocné po psychické stránce, což ostatně dokazuje i řada facebookových rodičovských skupin, které takto fungují. Přidanou hodnotou kurzu je krom sdílení ale také velké množství konkrétních návodů a inspirací, jak obtíže řešit.
Ale abychom se vrátili k otázce, jak moc na černo to je. Zdá se být. Je toho totiž najednou strašně moc. Naučit se autismu rozumět, projít s dítětem lékařským kolečkem a zvykat si na odlišnost, která může být terčem kritiky nebo posměchu, to vůbec není málo. A ty emoce, co s námi cloumají!
Přesto vás jako rodiče čeká i opravdu dost krásných momentů, které rodičům běžných dětí nejsou dopřány. Síla prožitku nastalých pokroků, hrdost na mikrokrůčky vašeho dítěte, radost z obyčejného sdílení okamžiku nebo funkčního rozhovoru… to jsou nepřenosné momenty. Rozinky dne, jak tomu už delší čas říkám. Dokážou dělat život neuvěřitelně krásný a vrací nás k pokoře a skromnosti.
Tehdy a teď
Někdy mi připadá až neuvěřitelné, co všechno jsme se synem na počátku prožívali. Pamatuju si na únavu, na strach, pamatuju si nepochopení ale i momenty drobných zázraků a nadějí. Boj sama se sebou, hledání vnitřní síly, to všechno k tomu patřilo. Tehdy jsem ohromně potřebovala parťáka. Někoho, kdo mi bude rozumět. Dnes mám takových parťáků mezi vámi čtenáři opravdu hodně, řada z nich se stala i mými kamarády, ale tehdy jsem si připadala, že jsem sama v širém oceánu.
Proč tedy kurz?
Kurz měl od počátku naplnit tuto potřebu. Chci být, a jsem ráda, že pro mnohé rodiče už jsem mohla být, tím parťákem. Někým, kdo je do problematiky autismu a vhodných postupů uvede s citem a zkušeností a zároveň poskytne emoční podporu jako člověk, který to žije velmi podobně.
Mívám pocit, že o kurzu bylo napsáno všechno potřebné. Přesto se znovu a znovu setkávám s různými otázkami. Proto jsem se rozhodla zodpovědět je ve videu. Pro mnohé je to lepší varianta než text, na který časově třeba nestačí.
Taky bych nekupovala zajíce v pytli a rozhodně bych to nechtěla ani od vás. Věřím, že následující povídání vám poskytne odpovědi. Co získáte mezi řádky, je třeba i to, jestli vám vyhovuje můj projev, protože v kurzu je velká část tvořena vzdělávacími videi.
Jaké odpovědi vás čekají?
Jak je to s časovou náročností? Budu to stíhat i s dětmi? (01:08)
Musím být v nějaký konkrétní čas online? (04:30)
Jak těžké to je po technické stránce? (06:08)
Potřebuju ke kurzu nutně profil na Facebooku? (07:23)
Co všechno v ceně kurzu dostanu? (09:20)
Na jak dlouho získám přístup do členské sekce kurzu? (13:58)
Kdy bude další termín kurzu? (14:40)
Můžu se kurzu účastnit i jako pedagog nebo asistent? (17:58)
+ jedna příjemná informace o dárku k prvním objednávkám na konec! (19:50)
V malinko stručnější verzi najdete odpovědi i tady:
Jak je to s časovou náročností? Budu kurz stíhat i s dětmi?
Máte denně čas na jeden příspěvek na sítích nebo jedno video do uší třeba při vaření? Pak stíháte😊 Program jdeme společně den po dni a na každý den je připraven materiál k tématu. Může to být krátký text nebo video. Kdy se na ně ten den podíváte, je jen na vás. Jakmile obsah daný den načerpáte, můžete zamířit do facebookové skupiny a kouknout, co k tomu říkají ostatní v diskusi. Zrovna tak to ale můžete udělat i s odstupem času; Facebook nakonec nejspíš dobře znáte a víte, jak funguje.
Někdo je aktivní hned poté, co ráno dostane e-mail s prokliky do členské sekce i do skupiny, okoukne příspěvek a hned se podělí o to, jak to má či nemá, případně položí doplňující otázky. Někdo jiný najde čas až večer, v noci nebo třeba až druhý den a pak si načte nebo prohlédne více věcí dohromady. Nic není špatně a je to samozřejmě na vás. Jisté ale je, že je opravdu přínosné jet společně, už jen i z toho důvodu, že online setkání na Zoomu, které završí každý ze čtyř týdnů, na téma navazuje a vrací se k němu. Podmínkou k účasti na Zoomu to ale určitě není.😊
Musím být v nějaký konkrétní čas online?
Online a živě je pouze jednou za týden společné setkání na Zoomu. Bývá v délce hodiny až dvou, podle otázek a potřeb účastníků. Vracíme se tam k tématu týdne, nebo klidně otevíráme i otázky nové. Nejsem striktní a určitě ode mě neuslyšíte „Tohle náplní kurzu není, takže o tom nebudeme mluvit.“ Bývá to inspirativní a nabíjející a já jsem moc ráda, když se připojíte třeba i jen na ucho s dětmi v závěsu. Pokud ani to nemůžete, pak je tady vždy záznam a možnost klást otázky předem e-mailem, víte-li, že nebudete moct být živě.
Jak těžké to je po technické stránce?
Potřebujete jen naprosto základní dovednosti – otevřít e-mail, ve vstupní stránce členské sekce zadat své přístupové údaje a, jste-li na Facebooku, pohybovat se v uzavřené facebookové skupině. Online setkání je organizováno prostřednictvím aplikace Zoom, ale ani to není nijak náročné, a navíc vám e-mailem pošlu návod, jak na to. Dokumenty ke stažení budou umístěny v členské sekci. Vše je opravdu jednoduché, uživatelsky vstřícné a přehledné.
Potřebuju ke kurzu nutně profil na Facebooku?
Nutné to není. Ze zkušeností ale můžu říct, že vzájemná diskuse ve skupině bývá přínosná a obohacující, občas díky ní rodiče navážou i přátelské vztahy a vzájemnou komunikaci udržují i po kurzu.
Otázky, které mi rodiče kladou ve skupině, můžete, pokud Facebook nemáte a nechcete, posílat e-mailem. Ať už preferujete kterýkoliv způsob konzultace, jsem připravena odpovídat.😊
Co všechno v ceně kurzu dostanu?
Základní čtyřtýdenní obsah je v členské sekci, jak jsem uváděla – den po dni jeden příspěvek, občas s doplňujícími dokumenty ke stažení. K tomu jsou tu bonusy, které jsou v mých očích myslím opravdu atraktivní. Konkrétně dostanete eBook Jak na vizualizaci a komunikaci u dětí s autismem s velmi praktickými materiály, sadu strukturovaných úkolů od Evy Hufové z profilu Porozumím autismu, jedno online setkání navíc s odborníkem na příspěvek na péči, vzdělávací videa na témata nácviku na WC a obtíží s jídlem a nakonec šest ukázek z literatury o autismu a výchově.
Bonusem je i skutečnost, že členství ve facebookové skupině a účast na online setkáních jsou umožněny i partnerům. Společný a aktivní přístup k výchově je něco, čeho si u rodičů cením, podobně jako mužského pohledu na věc. Proto tímto ráda podpořím i partnery, budou-li mít zájem.
Pokud jste ode mne eBook o vizualizaci už dříve zakoupili, mám pro vás připravenu alternativu tohoto bonusu.
Na jak dlouho získám přístup do členské sekce kurzu?
Přístup je časově neomezený. K materiálům se můžete tudíž vracet, jak budete potřebovat.
Kdy bude další termín kurzu?
Toto je poslední termín kurzu v této podobě. Po něm se z kurzu stane tzv. evergreen a bude možné si jej zakoupit kdykoliv. Jaký bude rozdíl?
Zakoupením pak získáte neomezený přístup do členské sekce včetně bonusů, avšak bude to bez online aktivit, tedy bez facebookové skupiny a online setkání. Výhodou je nesporně skutečnost, že bude možné čerpat informace kdykoliv, kdy ta potřeba nastane (a nečekat na další běh). Na druhou stranu tím účastníci přijdou o komunitu, se kterou je možné témata sdílet a diskutovat. I z toho důvodu chystám novinku, která tuto chybějící ingredienci hezky doplní, ale ta je teprve v přípravách a na své otevření si počká do léta. Vše se každopádně včas dozvíte.
Pro úplnost informací ještě dodám, že cena kurzu zůstane velmi podobná té stávající.
Můžu se kurzu účastnit i jako pedagog nebo asistent?
Bohužel ne. Mou ambicí je vytvořit komunitu, ve které se rodiče budou cítit bezpečně, i třeba proto, že tam otevřeme citlivé otázky týkající se vztahů v rodině, procesu přijetí diagnózy a další, které jsou specifické právě pro rodiče.
Metodika, která je pro děti s PAS vhodná, se nijak neliší ve škole od té doma, a přestože fandím vzájemné komunikaci rodiče a učitele, kurz v tomto případě není tím správným místem.
Každopádně jste-li pedagogové a zajímá vás o dětech s autismem víc, můžeme se vždy domluvit na konzultaci, případně vám může velmi pomoci i kurz Vzděláváme děti s PAS, který organizace Osvětová beseda aktuálně pilotuje ve všech krajích ČR. Pro více informací ke kurzu prosím kontaktujte zmíněnou Osvětovou besedu.
Důležitá informace na závěr
Pro odhodlané a připravené rodiče jsem připravila dárek, který platí jen první tři dny, tedy do pátku 7. 4. 2023. Každý, kdo kurz objedná do 7. 4. do půlnoci, obdrží po zahájení kurzu krásný a praktický pytel na hračky (nebo na cokoliv jiného), který vyrábí maminka chlapečka s autismem Katka Pukowiec. Katka je absolventkou kurzu a o svých zkušenostech nejen s kurzem, ale i výchovou syna, jsme si před časem povídaly v rozhovoru, který najdete na youtube. I to je nakonec myslím další prima zdroj informací pro vás.
Co myslíte, bude i ve vašem pokojíčku?
Věřím, že vaše otázky jsou zodpovězeny. A pokud vás napadá nějaká, která nezazněla, napište mi na zuzka@zuzanadvorackova.cz.
POSLEDNÍ BĚH KURZU S ONLINE PODPOROU
Možnost objednat kurz platí od 5. 4. do 14. 4. 2023 do 18:00.
Po čtyřech týdnech budete mít v problematice poruch autistického spektra podstatně jasněji.
Po osmi týdnech společného sdílení a konzultací budete mít odpovědi na nepřeberné množství otázek!
Uvidíme se uvnitř?
Vzdělávám a inspiruju rodiče i pedagogy a pomáhám jim s dětmi s autismem najít společnou cestu. Díky vlastní zkušenosti a odbornému vhledu do problematiky přináším léty ověřené a funkční postupy a potřebnou psychickou podporu. Můj příběh najdete zde>>
Jsem autorkou eBooků, které pomáhají rodičům i pedagogům v praxi s našimi dětmi s PAS. Rodiče také provádím začátky péče o dítě s autismem v mém online kurzu a ráda o tématu i přednáším.